W odpowiedzi na oświadczenie wydane przez Burmistrz Gminy Blachownia oraz liczne pytania, które kierują do nas media i wszystkie osoby zainteresowane dalszymi losami Toru Wyrazów, Automobilklub Częstochowski pragnie przekazać informacje o działaniach podjętych na rzecz obiektu oraz zaprezentować stanowisko Automobilklubu Częstochowskiego wobec sytuacji mieszkańców sołectwa Wyrazów i wdrożenia projektu rewitalizacji obiektu.
W odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa, informujemy, że w lutym 2020 r., kiedy nastąpiło otwarcie obwodnicy, odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami Gminy Blachownia, na którym zaprezentowaliśmy plan trójetapowego zabezpieczenia istniejącego obiektu, realizowanego ze środków własnych.
Plan zakładał inwestycję w kwocie ponad 200 tys. zł. celem uporządkowania infrastruktury obiektu w taki sposób, by nie stanowił on zagrożenia dla życia i zdrowia korzystających z toru oraz osób postronnych ale przede wszystkim zmniejszenie uciążliwości wynikających z usytuowania obiektu dla okolicznych mieszkańców. Na pierwszy etap składało się min. zabezpieczenie wjazdów bramami, wykonanie oznakowania drogowego, postawienie kontenera i uruchomienie systemu całodobowego monitoringu wizyjnego.
Pragniemy podkreślić, że koncepcja przywrócenia obiektu do stanu umożliwiającego jego legalne użytkowanie to owoc starań, jakie Automobilklub Częstochowski rozpoczął już w 2016 roku. Podjęliśmy wówczas działania porządkujące stan prawny gruntów, na których obiekt jest usytuowany. Następnie rozpoczęliśmy rozmowy z władzami gmin w nadziei na współpracę i wypracowanie wspólnego planu postępowania. Pokonaliśmy długą drogę administracyjną, a przedstawienie finalnej koncepcji poprzedziły spotkania z wieloma instytucjami, począwszy od samorządu województwa, na wykonawcy budowy autostrady A1 kończąc.
Wynikiem powyższych działań było podpisanie porozumienia trójstronnego z Miastem Częstochowa oraz Gminą Blachownia, jako właściciela terenu, na którym znajduje się tor. Według postanowień porozumienia Automobilklub Częstochowski miał odpowiadać za prace na torze i sprawować pieczę nad obiektem.
Od lutego br. oczekiwaliśmy na decyzję Gminy Blachownia uruchamiającą wyżej wspomniane środki, które miały zostać spożytkowane na podniesienie bezpieczeństwa toru oraz przywrócenie ładu i porządku w jego obrębie. W odniesieniu do oświadczenia Burmistrz Miasta Blachownia pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie faktem, iż Gmina Blachownia, jednoznacznie nie wycofując się z zawartego z nami i Miastem Częstochowa porozumienia, rozważa tymczasowe powierzenie terenu we władanie innej organizacji, powstałej zaledwie kilka miesięcy temu.
Dla Automobilklubu Częstochowskiego, jako stowarzyszenia z ponad 60-letnią historią, mającego w swoim gronie wielu aktywnych sędziów sportów samochodowych zrzeszonych w PZM, obecnych na imprezach rangi ogólnopolskiej i światowej, działających w oparciu o międzynarodowe regulaminy, pomysł powierzenia obiektu osobom nieposiadającym żadnego doświadczenia w organizacji imprez motoryzacyjnych pod egidą PZM, jest nie do przyjęcia.
Posiadanie powyższych kompetencji jest ważne nie tylko z powodu możliwości podnoszenia rangi zawodów czy posiadania akredytacji międzynarodowych federacji, ale przede wszystkim jest absolutnie niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom, kibicom i mieszkańcom.
Niedopuszczalnym jest zatem stawianie tymczasowego rozwiązania ponad ustalenia, które miały doprowadzić do rewitalizacji terenu, a które nade wszystko może powodować uciążliwości i stanowić zagrożenie dla mieszkańców i uczestników spotkań. Ponadto tymczasowe rozwiązanie określane jako projekt wspomnianej organizacji zakłada, że zabezpieczenie toru miałoby być sfinansowane z pieniędzy przeznaczonych w ramach Budżetu Obywatelskiego dla mieszkańców Wyrazowa. Należy podkreślić, iż stanowczo sprzeciwili się oni powierzeniu pieczy nad torem nowo powstałej strukturze. Pisemny sprzeciw mieszkańców sołectwa Wyrazów wpłynął do Urzędu Gminy i poparty jest podpisami niemal 80% osób, wyrażających dezaprobatę wobec planów nowej organizacji. Oświadczenie Stowarzyszenia Wyrazów Razem, którego treść prezentujemy w załączniku, wyklucza możliwość wypracowania regulaminu użytkowania toru podczas konsultacji społecznych.
Działając zgodnie z poszanowaniem praw i opinii mieszkańców, zorganizowaliśmy w lipcu 2020 spotkanie z mieszkańcami oraz zostali zaproszeni również przedstawiciele nowej organizacji. W trakcie spotkania, jednoznacznie przekazaliśmy informacje co do naszych planów, które nie ulegają zmianie od kilku lat, a także opowiedzieliśmy o funkcjach obiektu po remoncie, które uważamy za PRIORYTETOWE. Wysłuchaliśmy mieszkańców, odpowiedzieliśmy na ich pytania i wątpliwości. Sądząc jednak po dyskusji, która wywiązała się pomiędzy mieszkańcami sołectwa Wyrazów a przedstawicielami klubu z Blachowni, mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się, pomysłowi przekazania tymczasowej opieki nad terenem przez grono „drifterów”.
Nie możemy tutaj nie wspomnieć iż niepokojące jest również dla nas, iż założone w marcu stowarzyszenie, które chce działać przeciw nielegalnemu i niekontrolowanemu użytkowaniu terenu tworzone jest między innymi przez osoby, które od przekazania terenu pod cele budowy autostrady A1 w 2016 roku samowolnie o każdej porze dnia i nocy, w dni robocze i weekendy, wjeżdżały na teren toru, niejednokrotnie chwaląc się swoimi wyczynami w mediach społecznościowych. Zamieszczając materiały na YT czy FB , szkalowali jednocześnie profesjonalnych zawodników i nas jako członków Automobilklubu Częstochowskiego, urządzając nielegalne imprezy na nie swoim terenie, z którymi niestety nasza organizacja przez część osób była utożsamiana. Dowodem na to są liczne interwencje policji, telefony od zdenerwowanych mieszkańców zwracających się również do nas z prośbą o pomoc w zaprowadzeniu porządku na obiekcie. Ilość materiałów w Internecie jest zatrważająca. Przykłady takiego zachowania można mnożyć, otrzymaliśmy mnóstwo materiałów obrazujący poczynania, w jaki sposób osoby reprezentujące klub z Blachowni szanują instytucje takie jak my czy policję.
Celem kilkuletnich działań Automobilklubu Częstochowskiego jest stworzenie nowoczesnego obiektu, który będzie funkcjonował bezpiecznie i profesjonalnie, zgodnie z działaniem prawnym ośrodków szkoleniowych dla kierowców, młodzieży i dzieci, zgodnym z normami PZM, popartym doświadczeniem i uprawnieniami sędziów sportu samochodowego na arenie ogólnopolskiej.
Równocześnie nasze starania są nastawione współpracę z mieszkańcami. Naszym priorytetem była i jest szeroko rozumiana rewitalizacja obiektu, niestety wynikiem niedotrzymania zobowiązań wynikających z porozumienia inwestycja jest wstrzymywana, a dla mieszkańców pozostawienie obiektu w obecnym stanie jest uciążliwe.
Zespół ds. rewitalizacji Toru Wyrazów Automobilklubu Częstochowskiego
Ojojoj, wymykają się łatwe pieniążki z rączek częstochowskiego atomobilklubu. I to nie małe pieniążki. Zaczyna się szczekanie. Tyle czasu zarządzali tym obiektem, tyle kasy zbierali za każde imprezy, ale by coś zainwestować, to już koleżków nie było :)
Złodzieje i nieuki , pieski szczekają , bo miska ucieka.
Im dalej PZM, będzie od tego toru tym lepiej dla wszystkich, przez kilka lat juz zarządzali juz tym obiektem, poza skandalicznym 6 krotnym zwiększeniu cen niz się nie zmieniło. Tak samo wynajmowali tor osobą które organizowały nielegalne wyścigi, interesowała ich tylko kasa za wynajem… Dodatkowo gwarantowali bardzo niemiłą, wręcz hamską obsługę po swojej stronie. Mam wrażenie że w Częstochowskim auto-mobiklubie nie ma osób z pasją, albo nie mają oni nic do powiedzenia. Tam liczy sie tylko ich kasa i zeby po jak najniższej linii oporu
Pomijając PZM, burmistrz znów obiecała, i co? I jak zwykle , wiarygodność przekupki z targu