Gmina Blachownia – Informacje | Wiadomości | Wydarzenia
GminaBlachownia.pl
  • Wiadomości
    • Lokalne
    • Regionalne
  • Kultura i rozrywka
    • Biblioteka
    • Miejski Dom Kultury
    • Muzyka
    • rozrywka
  • Sport i rekreacja
    • Piłka nożna
    • Tenis Stołowy
    • Siatkówka
    • Biegi
    • Rekreacja
    • Badminton
    • Taniec
    • Żeglarstwo
  • Sołectwa
    • Cisie
    • Konradów
    • Łojki
    • Nowa Gorzelnia
    • Stara Gorzelnia
    • Wyrazów
  • Wydarzenia
  • Galerie
  • Oceń radnych
Gmina Blachownia
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • Lokalne
    • Regionalne
  • Kultura i rozrywka
    • Biblioteka
    • Miejski Dom Kultury
    • Muzyka
    • Rozrywka
  • Sołectwa
    • Cisie
    • Konradów
    • Łojki
    • Nowa Gorzelnia
    • Stara Gorzelnia
    • Wyrazów
  • Sport i rekreacja
    • Piłka nożna
    • Tenis Stołowy
    • Siatkówka
    • Biegi
    • Rekreacja
    • Badminton
    • Sporty walki
    • Taniec
    • Żeglarstwo
  • Wydarzenia
  • Ogłoszenia UM
  • Galerie
  • Oceń radnych
  • Polityka prywatności
  • Gmina Blachownia
  • Wiadomości
  • Lokalne
Najprawdopodobniej dwie linie MPK dojadą do Blachowni od nowego roku
Dodane przez r - 29 sierpnia 2025 r.
Liczba komentarzy: 17 - dodaj komentarz »
Najprawdopodobniej dwie linie MPK dojadą do Blachowni od nowego roku
fot. UM w Blachowni

Gmina Blachownia szykuje się do podpisania porozumienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Częstochowie na uruchomienie do Blachowni dwóch linii autobusów MPK. Chodzi o linie nr 22 i 52.

Koncepcja zaprezentowana na spotkaniu z mieszkańcami zakłada przedłużenie linii nr 22 z Łojek do Blachowni m.in. ulicą Piastów. Natomiast linia nr 52 miałaby jechać wzdłuż DK46 skręcając obok Aldi w kierunku centrum przesiadkowego.

Obie linie miałyby zostać uruchomione od 1 stycznia 2026 roku. Bilety miałyby kosztować 5 zł (jednorazowy), 130 zł (miesięczny imienny) i 110 zł (90-dniowy - 110 zł miesięcznie). Młodzież i seniorzy 65-69 lat mieliby 50-procentową zniżkę, a seniorzy 70 lat i więcej jeździliby za darmo.

Komunikację z Częstochową zapewniłoby MPK, a komunikację po gminie operator, który miałby zostać wyłoniony z przetargu. Autobusy gminne dowoziłyby mieszkańców do centrum przesiadkowego, skąd mieszkańcy na bilecie MPK podróżowaliby do Częstochowy. Przynajmniej taki jest plan.

Co ciekawe, osoby związane z poprzednim burmistrzem krytykowali pomysł związany z powrotem MPK do Blachowni. Im wystarczy GTV BUS.

PAWEŁ GĄSIORSKI

fot. UM w Blachowni

fot. UM w Blachowni

 



Kategorie:
Lokalne
Wiadomości
Poprzedni artykuł To budżet obywatelski czy dodatkowe źródło finansowania dla szkół i stowarzyszeń? Dron, stroje dla orkiestry i modernizacja kuchni na liście zadań To budżet obywatelski czy dodatkowe źródło finansowania dla szkół i stowarzyszeń? Dron, stroje dla orkiestry i modernizacja kuchni na liście zadań
Następny artykuł Narodowe Czytanie w Blachowni Narodowe Czytanie w Blachowni

17 odpowiedzi do “Najprawdopodobniej dwie linie MPK dojadą do Blachowni od nowego roku”

  1. mieszkaniec pisze:
    29 sierpnia 2025 o 10:22

    i ulica Starowiejska po 25 latach nie będzie już miała bezpośredniego połączenia do Częstochowy. Brawo dla władz

    14
    3
    Odpowiedz
    • 123 pisze:
      29 sierpnia 2025 o 19:47

      A w czym Starowiejska jest lepsza od dziesiątek innych ulic w gminie?

      Osobiście nie widzę powodu do “kombinowania”. To ma być linia szybka z centrum B. do centrum C.

      8
      7
      Odpowiedz
      • mieszkaniec pisze:
        29 sierpnia 2025 o 21:37

        Przez ulice Starowiejską prawie od zawsze jeżdżą autobusy do Częstochowy i teraz zostanie to odebrane

        6
        2
        Odpowiedz
        • Jacek pisze:
          3 września 2025 o 08:45

          A ja jestem starej daty człowiek i powiedziałbym, że od zawsze to było 52 i 62 przez Ottonów, a 51 przez Starowiejską pojawiło się w czasach nowożytnych.
          I właśnie mnie zastanawia, jak to jest, że przy poprzednim systemie uznano, że przez Ottonów nie trzeba (potem pojawiło się 153, ale ono ma tylko kilka kursów w dni szkolne), a teraz znowu uznano, że jednak przez Starowiejską nie trzeba. Kwestia losowania?
          Ja wiem, czemu. Gdyby skopiowali rozwiązanie dzisiejsze (jedna linia wzdłuż torów, druga Starowiejską), to nie byłoby czym zastąpić 22 w Łojkach.
          Oczywiście można kombinować – jeden kurs tak, drugi tak, trzeci tak. Ale nie ukrywajmy – tych kursów będzie niewiele (jednak rzadziej niż dziś), bo całe przedsięwzięcie to nic innego jak tylko wydłużenie dwoma trasami wybranych kursów dzisiejszej linii 22, więc nie bardzo jest czym dzielić. W tym kontekście dzisiejsze rozwiązanie, że kurs jadący przy torach wraca Starowiejską i odwrotnie jest nawet sensowniejsze.

          2
          Odpowiedz
    • Igreg pisze:
      30 sierpnia 2025 o 08:03

      W Ostrowach powinna odbić na Starowiejską. Na Częstochowskiej po jednej stronie nikt nie mieszka, tylko tory.

      2
      Odpowiedz
      • 123 pisze:
        30 sierpnia 2025 o 22:55

        Nie w Ostrowach tylko w Wyrazowie.
        Jest to jakieś rozwiązanie, jeśli ze Starowiejskiej przez 1 Maja wróci na Częstochowską. To jakieś + 10 minut. Może warto.
        Trzeba by tylko zmienić organizację ruchu – Cmentarna byłaby podporządkowaną.
        A i tak część Ostrów nie będzie zadowolona. ;)

        3
        1
        Odpowiedz
        • Jacek pisze:
          3 września 2025 o 13:38

          Taak, analizując bliskość zabudowy mieszkaniowej to taki wariant wydaje się optymalny.

          1
          1
          Odpowiedz
      • kkk pisze:
        3 września 2025 o 20:17

        Nie mieszkam ani w Ostrowach ani na Starowiejskiej. Zastanawia mnie dlaczego na Starowiejskiej mieli by mieć pod nosem przystanek a ludzie z Ostrów lecieli by na starowiejską? Poza tym czy nie będzie to więcej kosztować? Do tej pory był jeden przewoźnik a może będzie dwóch.

        1
        2
        Odpowiedz
  2. Mieszkaniec pisze:
    29 sierpnia 2025 o 10:24

    jeśli dobrze widziałem to linia 52 jeździ raz do blachowni raz do szybowej nie lepiej by było zrobić żeby raz linia 52 jeździła przez Starowiejska do blachowni a raz przez Częstochowską ???

    5
    2
    Odpowiedz
  3. Blachownia pisze:
    29 sierpnia 2025 o 10:26

    Na przykładowym rozkładzie linii 52 widzę że niektóre kursy z Częstochowy są skrócone do Szybowej, Nie lepiej te kursy puścić przez Starowiejską żeby ludzie z tamtąd też mieli jak dojechać?

    4
    1
    Odpowiedz
    • Jacek pisze:
      3 września 2025 o 13:42

      Jasne, za jedyne 530 000 zł rocznie powinno się udać.

      Odpowiedz
  4. Mieszkanic pisze:
    29 sierpnia 2025 o 10:36

    Dyskusja jest i bardzo dobrze.Ten rozklad jazdy nie jest już staly to tylko podany tymczasowo.We wrześniu będą ankiety ,konsultacje spoleczne.Kazdy mieszkaniec będzie mogl sie wypowiedziec.Wtedy będą analizy i dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców. Wiadomo że nie wkazdych godz. będą pelne autobusy wtedy trasa tych autobusów będzie skrócona.Wiadomo nikt nikomu nie dogodzi a zwłaszcza tym popierającym poprzednia władze.

    8
    9
    Odpowiedz
  5. Radek pisze:
    29 sierpnia 2025 o 19:36

    Panie redaktorze, proszę jeszcze o porównanie kosztów, jakie ponosi gmina przy GTV, a jakie będzie ponosić przy MPK. Która z opcji będzie dla nas droższa?

    9
    2
    Odpowiedz
    • normalny pisze:
      1 września 2025 o 06:35

      Będzie dużo drożej bo komunikacja po gminie ma być w podobnej formie. Dodatkowo piastów i częstochowska będą miały podwójną komunikację czyt. mpk i gminną.

      5
      1
      Odpowiedz
      • Jacek pisze:
        5 września 2025 o 10:25

        Taak, wydaje się to oczywiste. Ale przeanalizowałem sobie dane z przetargów, obecne rozkłady i stawki i wychodzi mi, że diabeł będzie tkwić w szczegółach (w rozkładach jazdy głównie), ale przy następujących założeniach:
        – obecna stawka GTV to około 6 zł, z czego 3 zł pokrywa FRPA, przy czym ta stawka pokrywa duże autobusy na części kursów 151 i 152 i udawanie, że one jeźdżą komercyjnie,
        – za usługi MPK płaci się około 10 zł (szkoda, że miasto upiera się przy monopolu jedynie słusznej firmy) i nic nie pokrywa FRPA,
        – wyłoniony w konkursie ofert (bo przecież nie przetargu) będzie miał tylko małe busy i darmowe przejazdy, więc stawka powinna wynieść około 4 zł, przy czym 1 zł pokryje FRPA,
        – rozkłady 150 i 161 będą podobne jak dziś, przy czym skoro 22 przez Ottonów, to 161 pewnie przez Starowiejską, a rozkłady 22 i 52 podobne jak dziś 151 i 152

        to wychodzi mi łączny koszt porównywalny jak dziś. Co ciekawe, także przy użyciu Komunikacji Jurajskiej w wariancie a la Poczesna wychodzi z grubsza podobnie, ale wtedy wszystkie przewozy byłyby darmowe.

        Tyle że nie wiadomo, co pojedzie do Konradowa i Gorzelni Starej i jak rozwiążą darmowe przewozy w 22 i 52 na terenie gminy (i ile to będzie kosztowało).

        1
        Odpowiedz
  6. Anka pisze:
    1 września 2025 o 23:08

    Ktoś zapomniał chyba już całkowicie o Cisiu czy malicach. Dlaczego zwyczajnie bez kombinowania wrócić do trzech tras które były przez wiele lat ? 151 przez Starowiejska do cisia 152 przez Częstochowska i bodajże 161 przez łojki i Piastów. Lepiej utrudnić ludziom życie i jeździć do centrum żeby czekać na busy żeby znowu do Częstochowy dojechać i z trasy która powinna być 20 minutowa robi się prawie godzinna wyprawa. Wszystko to w 21 wieku. Naprawdę czasami wystarczy pomyśleć o mieszkańcach a nie tylko promować się czymś co nie jest zasługą obecnie “panujących” Ludzie będą chcieć dalej refere jeśli będą dalej tak traktowani bo nie są slepi a obecnie robi się coś jedynie dla swojej świty a gdyby nie działalności odrębnych stowarzyszen i sołectw to w blachowni już nie działo by się nic.

    7
    1
    Odpowiedz
  7. Jacek pisze:
    2 września 2025 o 12:02

    Pisanie z uporem maniaka o “umowie z MPK”, podczas gdy MPK nie jest stroną umowy, lecz wykonawcą zlecenia Miasta, jest rozczulające.

    8
    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaBlachownia.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).
Najnowsze artykuły
  • Fatalny stan parku w centrum Blachowni
    Lokalne | 5 czerwca 2026 r.
  • W 2025 roku spadła liczba zgonów i…urodzeń
    Lokalne | 4 czerwca 2026 r.
  • Kinga Mulczyk finalistką wyborów miss nastolatek województwa śląskiego
    Lokalne | 3 czerwca 2026 r.
  • Nowe przepisy rowerowe – obowiązkowa jazda w kasku!
    Lokalne | 2 czerwca 2026 r.
  • Frekwencyjny sukces Dni Blachowni 2026
    Rozrywka | 1 czerwca 2026 r.
Gmina Blachownia – Informacje | Wiadomości | Wydarzenia
GminaBlachownia.pl to serwis informacyjny, w którym znajdą Państwo najświeższe informacje związane z gminą Blachownia.

Serwis ten jest prywatną inicjatywą i nie jest związany z Urzędem Gminy Blachownia.
  • Strona główna
  • Redakcja
  • Reklama
  • Wiadomości
  • Kultura i rozrywka
  • Ogłoszenia UM
  • Polityka prywatności
RSS
Wszelkie prawa zastrzeżone © GminaBlachownia.pl
TOP