Na jednym ze spotkań w sali konferencyjnej OSiR, Dariusz Wojciechowski - sekretarz gminy w obecności radnych i swojej rodziny - Sylwii Szymańskiej oświadczył, że urząd czeka, aż ministerstwo wpisze gminę Blachownia do Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Miało to nastąpić jakiś czas temu. Podobnie jak uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego w tej sprawie. Dziś dowiadujemy się, że dopiero w sierpniu rozpoczął się proces opiniowania w sprawie Aglomeracji Blachowni. Co to oznacza dla przeciętnego Mieszkańca? Oznacza to, że znaczna większość z nas o dofinansowaniu gminnej kanalizacji może tylko pomarzyć. Władza kolejny raz nas okłamała. W najbliższych latach nie będzie kanalizacji w Cisiu, Łojkach, Konradowie czy Wyrazowie. Możemy sobie tylko o tym popisać...
Idąc dalej, na poniedziałek 5 września została zwołana Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Blachowni właśnie w sprawie opinii do projektu aglomeracji Blachowni, czyli dokumentu, dzięki któremu gmina ma szansę na jakiekolwiek dofinansowanie zewnętrzne na kanalizację. Ale to już nie za kadencji Szymańskiej.
PAWEŁ GĄSIORSKI
Czyli nie będzie kanalizacji w Łojkach?
Nie tylko w Łojkach, ale w pozostałych sołectwach. Jeżeli nas nie będzie w KPOŚK, to nie mamy szans starania się o jakiekolwiek dofinansowania na ten cel.
Mamy chyba teoretyczne szanse z innych funduszy celowych, ale nie stać nas na wkład własny ze względu na dużo mniejsze dofinansowanie.
Mapa drogowa dla aglomeracji ubiegających się o ujęcie w V aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych
Harmonogram prac:
1 września 2016 r. – przekazanie ankiety do samorządów za pośrednictwem urzędów marszałkowskich oraz udostepnienie na stronie internetowej KZGW
1 październik – 21 październik 2016 r. – wysłanie ankiety przez samorządy do urzędów marszałkowskich,
24 październik – 21 listopad 2016 r. – weryfikacja ankiet przez urzędy marszałkowskie oraz stworzenie zbiorczej tabeli uwzględniającej wszystkie ankiety z danego województwa,
21 listopad 2016 r. – przesłanie zbiorczej tabeli ankiet z poszczególnych województw do KZGW,
22 listopad – 30 grudzień 2016 r. – weryfikacja i przygotowanie wstępnej bazy danych aktualizacji KPOŚK (Przekazanie ankiet do NFOŚiGW, WFOSiGW oraz DFE w celu weryfikacji ankiet pod katem zgodności z projektami oraz dostępnością środków. Przekazywanie na bieżąco zweryfikowanych i uzupełnionych danych do KZGW)
styczeń – luty 2017 r. – tworzenie końcowej bazy danych na potrzeby V AKPOŚK, przygotowanie części opisowej
i zestawień zbiorczych
marzec 2017 r. – przekazanie projektu aktualizacji na kierownictwo resortu
Założenia i warunki ujęcia aglomeracji w V AKPOŚK:
1. posiadanie obowiązującego aktu prawa miejscowego wyznaczającego aglomerację podjętego do dnia
31 października 2016 r. (ostateczny termin podjęcia uchwały)
2. akt prawa miejscowego będzie musiał zagwarantować zgodność z RLM rzeczywistym. Maksymalne odstępstwo pomiędzy RLM w rozporządzeniu/uchwale a RLMrz nie może przekroczyć 5%.
• KZGW będzie weryfikował RLM najnowszego aktu prawa miejscowego wykazanego
w ankiecie oraz RLM rzeczywisty wyliczony na podstawie ankiety V AKPOŚK
• W przypadku niezgodności aglomeracja zostaje ujęta w tabeli głównej V AKPOŚK ze specjalnym priorytetem lub oznaczeniem blokującym dostęp do możliwości ubiegania się o dofinansowanie do czasu usunięcia niezgodności,
3. przekazanie w terminie uzupełnionej ankiety aktualizacyjnej za pośrednictwem właściwego urzędu marszałkowskiego. Wszystkie aglomeracje posiadające akty prawa miejscowego są zobowiązane (art. 43. Ustawy Prawo wodne) do uzupełnienia i przesłania ankiet na potrzeby V AKPOŚK – nawet w przypadku braku zidentyfikowanych potrzeb inwestycyjnych.
4. aglomeracje, które przekażą ankiety z pominięciem urzędu marszałkowskiego, przęślą ankiety po terminie lub pomimo posiadania aktu prawa miejscowego nie prześlą ankiet w ogóle, zostaną wymienione imiennie w specjalnym rozdziale aktualizacji z adnotacją o nieprzekazaniu ankiety lub całości wymaganych danych. Aglomeracje te stracą możliwość otrzymania dofinansowania w ramach nowej perspektywy finansowej
5. aglomeracja będzie musiała przedstawić w ankiecie dane dokumentujące, że rzeczywista wielkość RLM aglomeracji wynosi co najmniej 2000. Nie zostaną uwzględnione aglomeracje z RLMrz mniejszym od 2 000.
O co chodzi z tym “..i swojej rodziny….”?Nie rozumiem.To było spotkanie rodzinne, czy oficjalne, urzędowe obrady?Jeżeli to drugie (jak się domyślam), to po co pan wtrącił te słowa.Czy miały one jakieś specjalne znaczenie dla treści artykułu , i samej sprawy kanalizacji?
Tak, miały i mają dla każdej treści i każdej sprawy związanej z tymi dwoma osobami.
Dziwnym trafem znalazła się nagle robota za ponad dwukrotnie większe pieniądze. ;)
Grudzień 2014 – wybranie pani Szymańskiej na burmistrza.
Grudzień 2014 – wypowiedzenie umowy o pracę w Urzędzie Marszałkowskim przez pana Wojciechowskiego. Standardowe, trzymiesięczne wypowiedzenie, jak to jest w cywilizowanym świecie.
28 stycznia 2015 – zarządzenie o powołaniu komisji w celu wyłonienia kandydatów na Sekretarza.
do 16 lutego 2015 – przedstawienie Burmistrzowi dwóch kandydatur zgodnie z rozporządzeniem – ciekawe jak była druga i kto zdążył aplikować od chwili powołania komisji (28 styczeń – czwartek), do rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji (4-6 luty)?
1 kwiecień – rozpoczęcie pracy przez pana Wojciechowskiego.
Trzeba mieć odwagę aby wypowiedzieć umowę, mając niezłą robotę u Marszałka, nie mając gwarancji, co będzie po 31 marca 2015 roku. ;)