Radni będący w opozycji do Burmistrza Blachowni zwrócili się do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Blachowni - Edyty Mandryk o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Blachowni w sprawie wszczęcia postępowania administracyjnego dotyczącego magazynowania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Łojkach.
Radni przygotowali już projekt uchwały, który może na co najmniej dziewięć miesięcy zablokować "inwestycję" w Łojkach. A chodzi o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Blachownia, położonego w miejscowości Łojki, w rejonie ulicy Długiej, ulicy Piastów i ulicy Polnej (dawnej linii kolei wąskotorowej).
Poniżej wniosek do Edyty Mandryk i projekt uchwały.
PAWEŁ GĄSIORSKI
Robi się ciekawie :-)
Najmądrzejsze posunięcie które ratuje sytuacje.
Odmowna decyzja p. burmistrz jeśli opinia RDOŚ będzie pozytywna nie pomoże, ponieważ inwestor się odwoła i może być różnie.
Uchwałę należy podjąć natychmiastowo. Plan miejscowy dla tego terenu należy wykonać w okresie zawieszenia, aby po tym czasie nie wrócić do punktu wyjścia.
Mam nadzieję, że wszyscy radni bez względu na podziały będą za podjęciem tej uchwały dla dobra nas wszystkich.
Wszyscy radni bez wyjątku podniosą rękę ZA i nie będzie żadnego głosu PRZECIW czy WSTRZYMAŁ SIĘ OD GŁOSU.
No to Radni opozycji z KW Pani Burmistrz w końcu teraz będą mieli możliwość pokazania czy leży im na sercu dobro społeczne czy ważniejsze są przywileje. Trzymam kciuki za mądre decyzje w służbie mieszkańców gminy.
A moim zdaniem to strzelanie z armaty do wróbla.
Na terenach eksploatacyjnych kopalni, a już szczególnie płytkich kopalni, z mocy prawa zabronione jest składowanie odpadów niebezpiecznych. I była wieloletnia pracownica Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego powinna doskonale o tym wiedzieć.
Fakt, lepsze to niż nic. Ale co będzie jeśli decyzją radnych mandryko-kułakowskich projekt uchwały zostanie odrzucony?
I wcale by mnie to nie zdziwiło. Jestem bowiem w stanie uwierzyć, że jeśli już trzeba by jakieś plany robić, ponosić koszty, to chyba są ważniejsze tereny do jednoznacznego uregulowania prawnego. Wydaje mi się również, że tamtym terenom trzeba by się trochę szerzej przyjrzeć i dla trochę większego obszaru robić plan, aby za jakiś czas nie wyszły niezłe hocki-klocki.
Bardzo ciekawy jestem jak się to potoczy. Czy będzie ogromny rozłam w KWW, czy tylko symboliczny?
Nadal podtrzymuję, że najlepsze co Radni obecnie mogą zrobić, to wystąpienie z wnioskiem o odwołanie p. Szymańskiej.
Podzielam zdanie Jestem stąd – odwołanie szymańskiej w trybie pilnym jest jedynym słusznym rozwiązaniem.
Ponowna kompromitacja pani Mandryk jako przewodniczącej Rady.
To kolejna już sytuacja kryzysowa w gminie i kolejna afera w związku z którą powinna być zwołana sesja nadzwyczajna.
Który to już raz z rzędu przewodnicząca Mandryk nie reaguje na nieprawidłowości w gminie ?
Na szczęście są rozsądni radni niezależni, opozycyjni którzy potrafią stanąć po stronie i w obronie mieszkańców
A którzy to radni opozycyjni gufinku? Ta czwórka, czy więcej?
Pani Mandryk po prostu po raz kolejny usiłuje na swym blogu naginać rzeczywistość podpierając się prawem. Oczywiście stosowanym tak aby wybielać co niektórych, jednocześnie sugerując, że my tutaj namawiamy do odrzucenia wniosku bez przyczyny.
Nigdzie nic takiego nie widziałem.
Podnosiliśmy jednak kwestię, że być może wystarczającym argumentem do rozpatrzenia wniosku odmownie jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 lutego 2009r, zmieniające rozporządzenie z 2003 roku.
Ponadto poprosimy panią radną, aby była uprzejma zapoznać się z zasadami prawnymi dotyczącymi udziału społeczeństwa w procedurach i obowiązkami spoczywającymi na Urzędzie w chwili wpłynięcia jakiegoś wniosku związanego ze środowiskiem.
Prosimy też o udostępnienie publiczne dokumentacji wraz ze wszystkimi załącznikami do wniosku, aby można było ocenić, czy wniosek powinien być rozpatrywany, czy z czystym sumieniem odrzucony ze względów proceduralnych.
Dla ciekawych
https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/507-uwarunkowania-srodowiskowe-skladowisko-odpadow
To społeczeństwo wymusza na radnych takie działania-wstyd że pod naciskiem i Burmistrz i Rada się budzi- no przecież to już niedługo wiosna,więc i niedzwiedzie przerywają drzemkę.
Niech się państwo zapoznają z przepisami ADR dotyczacych przewożenia i magazynownia odpadów niebezpiecznych i czy państwo uważają że firma prywatna będzie stosować odpowiednie środki …. raczej nie ponieważ jest to ogromny koszt a właścicielowi będzie zależeć na jak największym zarobku nawet kosztem zdrowia innych ludzi
wiele osób nie wie czego sie spodziewać po odpadach niebezpiecznych więc wymienie klasyfikacje:
KLASA
1 – Materiały i przedmioty wybuchowe
2 – Gazy
3 – Materiały ciekłe zapalne
4.1 – Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone
4.2 – Materiały samozapalne
4.3 – Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy zapalne
5.1 – Materiały utleniające
5.2 – Nadtlenki organiczne
6.1 – Materiały trujące
6.2 – Materiały zakaźne
7 – Materiały promieniotwórcze
8 – Materiały żrące
9 – Różne materiały i przedmioty niebezpieczne
Oczywiście to jest klasyfikacja i nie wszystkie klasy mogą być przewożone przez firmy,niektóre są przewożone wyłącznie przez służby specjalne