Na ścianie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach uroczyście odsłonięto mural „Przemówiłyśmy, gdy milczał świat. My – kobiety powstania”. To trzeci z pięciu zwycięskich projektów zrealizowanych w tym roku w ramach ogólnopolskiego konkursu „Muralowe Panny”, organizowanego przez kampanię BohaterON.
Autorką projektu jest uczennica ósmej klasy, Tola Handler. Mural przedstawia kobiety idące ramię w ramię, ale zwrócone tyłem do odbiorcy i pozbawione indywidualnych rysów twarzy. To świadomy zabieg artystyczny, podkreślający solidarność, odwagę i różnorodność ról odgrywanych przez kobiety podczas Powstania Warszawskiego. Praca przypomina o tysiącach bohaterek, których historie w większości nigdy nie zostały opowiedziane. Przekaz muralu uzupełnia wiersz Anny Świrszczyńskiej „Ostatnie polskie powstanie”.
Jak podkreśla autorka projektu, celem muralu było ukazanie nie tylko tragicznych doświadczeń wojny, lecz także siły, nadziei i solidarności kobiet Powstania Warszawskiego.
– Na muralu kobiety idą razem przez ruiny Warszawy. Chciałam pokazać, że mimo tragedii wojny i ogromu zniszczeń nie straciły siły, nadziei ani poczucia wspólnoty. Idą naprzód, niosąc ze sobą pamięć o tych wydarzeniach i o wszystkich kobietach, które miały swój udział w Powstaniu Warszawskim – mówi autorka projektu, Tola Handler.
W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły, mieszkańcy Łojek, a także przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i organizacji. Wśród gości obecny był również Cezary Osiński - burmistrz Miasta i Gminy Blachownia.
Część artystyczna wydarzenia odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zaprezentowali poruszający teatr cieni inspirowany projektem muralu oraz program muzyczny obejmujący występy wokalne i instrumentalne. Uczestnicy wysłuchali także wykładu Małgorzaty Kaczyńskiej poświęconego historii Powstania Warszawskiego i roli kobiet w tamtych wydarzeniach. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie muralu na budynku szkoły od strony boiska. Symbolicznego przecięcia czerwonej wstęgi dokonały Dorota Rataj – dyrektor szkoły, Tola Handler – autorka zwycięskiego projektu – oraz Agnieszka Łesiuk-Krajewska z kampanii BohaterON.
– Projekt Toli przypomina o mniej oczywistym obliczu Powstania Warszawskiego. Kobiety nie są tu pokazane z bronią w ręku, ale jako osoby, które wspierały, ratowały i działały dla innych. To ważna perspektywa, której nie powinniśmy pomijać. Tworząc konkurs, zależało nam na tym, żeby młodzi ludzie mogli opowiedzieć historię własnym językiem i pozostawiać po sobie trwały ślad w lokalnych społecznościach – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska z kampanii BohaterON.
Mural w Łojkach dołączył do ogólnopolskiej galerii murali tworzonych w ramach kampanii BohaterON. Jest trzynastym tego typu projektem zrealizowanym w Polsce.
Komunikat Prasowy


Gratulacje dla zdolnej autorki, bardzo ładny.
dobrze ze są jeszcze siły, które chcą pamiętać o zrywie powstańczym i chcą tą pamięć przekazać młodym, bo okazuje się ,że nawet politycy z pierwszych stron gazet, na pytanie kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie ,odpowiadają że w 1980 roku. chcecie nazwisk tych mądrych inaczej? choćby joński europarlamentarzysta z po
Żałosne, odgrzewane z 2012 roku sensacje. A może wspólnie przypomnimy sobie kiedy twój kaczorek śpiewał hymn Polski “Z ziemi polskiej do Polski”?? Widzę, że terapia niczego dobrego nie przynosi. A ja dalej będę dopominać się twoich badań psychiatrycznych.
a ty już po leczeniu w warszawskim szpitalu południowym? 🙂
Nie. Ja dopiero po wizycie w przybytku rozkoszy karolka :)