Zarząd Mieniem Komunalnym w Blachowni do likwidacji, a pracownicy do zwolnienia. Przynajmniej takie głosy od dłuższego czasu słychać w Blachowni. Burmistrz Blachowni zrobiła wszystko, by przekonać radnych do takiej właśnie decyzji. Wynajęła firmę zewnętrzną do przeprowadzenia audytu, utrudniała kierownikowi ZMK wyrażanie własnego poglądu na ten temat czy na końcu, była głucha na apele pracowników, Mieszkańców bloków i ich rodzin.
Na ostatniej komisji budżetu w dosadny sposób o likwidacji ZMK mówili m.in. Mandryk, Rećko, Kułakowski, Bernat czy Czech. ZMK był broniony przez dwóch radnych opozycyjnych: Osińskiego i Roguta.
Podczas tej komisji swój pogląd w tej sprawie przedstawił kierownik ZMK - Krzysztof Adryjański. Na komisji byli również autorzy audytu, o przybyciu których praktycznie nikt nie wiedział. Niestety, Adryjański nie mógł wysłuchać opinii autorów, ani nawet odnieść się merytorycznie do ich zarzutów. W bezczelny sposób został wyproszony z komisji. Audytorzy próbowali przekonać radnych, że trzeba zlikwidować ZMK, a mieszkania, którymi zarządza, oddać w ręce zewnętrznego podmiotu. Podobno to miałoby przynieść spore oszczędności.
A co z pozostałą działalnością, np. śmieciami? Tym miałyby zajmować się tylko dwie osoby. Do tego trzeba byłoby zatrudnić nowych pracowników, do obsługi finansowej.
Według audytu, ZMK przepłaca rocznie 600 000 zł w samych pensjach. Jednak audytorzy opierali się głównie na zarządzaniu gospodarką mieszkaniową przez ZMK, a nie wzięli pod uwagę innych czynności, które są wykonywane przez pracowników ZMK. Autorzy audytu stwierdzili, że do zarządzania mieszkaniami wystarczyłyby 3-4 osoby. Obecnie w ZMK jest 14 etatów, które są rozdzielone na wszystkie działalności ZMK.
W przypadku obsługi gospodarki mieszkaniowej przez zewnętrzny podmiot, Mieszkańcy bloków zarządzanych obecnie przez ZMK mogą spodziewać się drastycznych podwyżek. Wszystko po to, by gmina zaoszczędziła, a zewnętrzny podmiot mógł zarabiać.
Jeden z autorów audytu zasugerował, że byłby chętny do zarządzania gospodarką mieszkaniową ZMK. Pozostawię to bez komentarza.
Audyt możecie pobrać STĄD. Wnioski z audytu oraz ustosunkowanie się do nich kierownika ZMK znajdziecie poniżej.
Poniżej także nagranie z komisji budżetowej. Sami oceńcie.














Nareszcie Burmistrzowa robi porządki, trochę późno, ale dobrze. Tak powinna zrobić z każdym kto szkodzi Gminie.
Jedynym szkodnikiem dla tej gminy jest Szymańska i spółka.
Brawo panie Adryjański – szach i mat malowanym audytorom.
Ja bym jeszcze sprawdził powiązania osobowe między “audytorami”, a osobami związanymi z UMiG w Blachowni.
Na miejscu pan Adryjańskiego, oprócz tego wyjaśnienie, złożyłbym również oficjalną skargę na “audyt”.
Na “bezstronność” audytorów na szczęście jest dowód w postaci nagrania!
Szymańska, Mandryk, Kułakowski, Rećko, Bernat, Czech
Trzeba zapamiętać te nazwiska, przekazać dalej i pokazywać ich palcem sąsiadom.
Te osoby są za likwidacją spółki gminnej by zarządzanie przekazać do firemki spoza gminy .
Te osoby są za zwalnianiem na bruk mieszkańców zatrudnionych w spółce gminnej.
Te osoby miały reprezentować interesy mieszkańców i gminy a nie wiadomo czyje interesy reprezentują ?
To co chcą żeby firma zewnętrzna zarabiała na gminie ?
Przecież wiadomo że nie będzie robić tego charytatywnie ….
Dobrze że znamy nazwiska osób które chcą takie rzeczy robić
Czy oni są godni by być jeszcze przedstawicielami mieszkańców ?
Cwany ruch , chcą dać zarobić firmie zewnętrzej, zwolnić z roboty mieszkańców i zrzucić z siebie odpowiedzialność.
Jak coś nie tak będzie z mieszkaniami gminnymi albo ze śmieciami to powiedzą – to nie my to firma zewnętrzna której dajemy od gminy dużo zarobić …..
Jeżeli nie poczuwają się do odpowiedzialności za mienie gminne i nie radzą sobie z zarządzaniem to po co na sile pchali się do władz ?
Takich nieodpowiedzialnych i nieumiejętnych nam nie trzeba !
Jeśli trzeba zlikwidować ZMK to powinno to mieć ekonomiczne uzasadnienie.
Powinny być oparte na prawdzie wyliczenia o korzyściach , wynikających z tego posunięcia . Gdzie one są ? Nie ma . Ale za to są środki na lodowisko, na kolejne głupie pomysły typu imprezki itp. Nikt nie dba o miejsca pracy ludzi. PRYWATA.
Skoro w tym zmk jest przerost zatrudnienia to po co sylwia zatrudniala ojca kolezanki jako szefa targowiska??
I co że tatuś koleżanki i co że spoza gminy ?
O co się czepiata my som władza i nam wolno wszystko co nam się podoba.
A wy nie zadawać trudnych pytań ino płacić podatki bo nam kasy potrzeba na programy m.in. Rodzina na swoim i na nasze duże pensje i diety
Najpierw koleżankę następnie ojca
Może kolesiostwo radni mają bielmo na oczach skoro tych oczywistych patologii za nasze gminne pieniądze nie dostrzegają ?
Obawiam się gorszej wersji, widzą i nie reagują, ciekawe dlaczego ?
My jako lokatorzy mieszkań komunalnych sprzeciwiamy się takim zachowaniom władzy, to że opłaty pójdą w góre to wiadomo ale są tacy którzy mogą stracić te mieszkania, może to o to chodzi władzy, może ktoś widzi w tym interes. Szkoda że nie słucha się ludzi, mieszkańców. Jak trzeba będzie to sprowadzimy telewizję i staniemy w obronie ZMK. Mamy już dość.
Niektórzy radni już mają po kilka mieszkań a może chcą więcej ?
Jeszcze jedno to Kierownika ZMK się wyrzuca z posiedzenia komisji a mąż przewodniczącej Rady się wypowiada jako kto? Jeszcze ma decydujący głos, gdzie był przewodniczący komisji dlaczego nie reagował i podporządkował p. Mandryka który nie ma prawa głosu. Może ktoś mi to wyjaśni .
Niektórzy to już wstydu nie mają.
Jak był szefem sztabu wyborczego Szymańskiej to już uważa że jest nadburmistrzem i nadprzewodniczącym ?
Jeszcze takiego cyrku w gminie nie było nigdy
Nikt już nad tym nie panuje, prywata, traktowanie gminy jak prywatnej własności mającej przynosić zyski wybrańcom ..,
Kowal dlatego trzeba to przerwać dość już tego, władza ma słuchac głosu mieszkańców ktorzy dali jej mandat zaufania w dniu wyborów.
Nie ma gorszego ustroju od demokracji gdzie na temat zarządzania nieruchomościami wypowiada się strzykawka z dps, koleś z wielkim ego któremu się wydaje że jest dziennikarzyną i biznesmen – od pralni chemicznych tylko nie wiem jako kto…. Wskazcie mi Gminę w powiecie w której zastosowano ten system z audytu? Ktoś o to zapytał? Obsługa mienia komunalnego jako mienie komunalne z natury rzeczy jest deficytowa, co za tępe strzały!!!!!!!!!
a ja myślę, że będzie lepiej. Mniej kierowników, więcej pracowników. Nie przesadzajcie z tymi podwyżkami. Przecież będzie oszczędność na zwolnionych pracownikach, więc nie będzie podwyżek. Pani Burmistrz tak zrobi, żeby ludzie mieli lepiej, bo liczy się człowiek….
Przesłuchałem sobie ten plik i przeczytałem uwagi pana Adryjańskiego. Wygląda na to, że komuś zależy na tym by zmk przestał istnieć. Tak naprawdę nie ma żadnego powodu, chociaż mowa jest o pieniądze. Zastanawia mnie także to, że temu audytorowi tak zależy na tym by przejać po zmk zarządzanie tymi nieruchomościami. Mam nadzieję, że burmistrz opamięta się. I tak będzie zapamiętana jako najgorsza, ale po likwidacji zmk będzie mogł odejść tylko w niesławie. A tak jest dunajec, zjazdy na a4, zabytkowe zagrody, jest jest kuzyn sekretarzem…
Jakich mniej kierowników? Jakich więcej pracowników? Co ty gadasz?
Komu będzie lepiej Ela? Może tobie?
Wytłumacz mi prostą rzecz – w jaki sposób za mniej niż 300 tysięcy nasza dobra pani burmistrz zorganizuje:
– administrowanie lokalami
– zarządzanie gospodarką odpadami
– sprzątanie miasta i wsi
– inną działalność delegowaną obecnie do ZMK
– da zatrudnienie (obojętnie gdzie) tym ludziom, którzy obecnie pracują i płacą gminie podatki?
Te 300 tysięcy, to strata z 2015 na całej działalności ZMK. I po części wynika z tego, że ludzie nie płacą czynszu i opłat za śmieci!
Te 300 tysięcy nie jest warte, aby 15 osób miało godziwą pracę i godziwe zarobki?
Lepiej taką kasę wywalić na miesiąc trwającą ślizgawkę albo triathlony!
Paranoja!
Tylko za administrowanie mieszkaniami trzeba będzie zapłacić 100 tysięcy! A reszta?
Jaki administrator zewnętrzny ma interes w tym, aby stan lokali był niezły, a opłaty odprowadzane? I tak bierze od Urzędu ryczałt za metry?
Jaki ma interes, aby z dłużnikami w sposób cywilizowany negocjować? Żadnego – oddaje sprawę do sądu i komornika.
Ogarnijcie się trochę, wyznawcy urojonych oszczędności!
–
Ale Renia walczysz o stołek…Ale cię musze zmartwić, twój obecny kierownik nie wybiera się na emeryture, a ty i tak kierownikiem nie zostaniesz. Może radna z Cisia w 2018 r cie wybiorą? tez nie sadze skoro w 2016 się nie udało. Zatem co zostaje ? może etacik oficjalny u redaktorzyny zamiast plucia pod przykrywka “jestem stad” na obecna władze skoro nie bardzo cie gdziekolwiek chcą? Zastanow się zanim nazwiesz mnie chorym albo debilem bo chyba trochę racji mam…..
Myślę że referendum czas zacząć po raz trzeci . Ratujmy tą gminę.
tak! Balcerowicz musi odejść! a z nim Szymańska ! Brawo wasza Wspanialomyslnosc. To pisałem ja, Jarząbek. Wróc, Klakier!
Specjalni audytorzy wyrzucanie Kierownika z posiedzenia komisji ludzie niepoważnieni wypowiadający się w kwestiach o których nie mają pojęcia Taki był plan likwidacja komunalki i wprowadzenie podmiotu zewnętrznego kolejne kolesiostwo specjalistom już podziękuję mamy dosc tak dłużej być nie może
Wprowadzą firmę zewnętrzną i dadzą jej umowę na 20 lat. Gmina będzie płacić umowy a zadowolona z tego będzie tylko Szymańska i jej świta. Plan jest bardzo prosty
Jaki jest sens tych zmian? Przecież Burmistrz nie ma wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu spraw związanych przedmiotowo z działalnością ZMK – i tak nawet jeśli część działalności ZMK prowadzona będzie w ramach urzędu – a nie jednostki organizacyjnej Gminy – będzie musiał nadzorować to ktoś kto się na tym zna – jakiś kierownik. Będą musieli zajmować się tym również ludzie, którzy na tym się znają. Jaki jest faktyczny sens zmian? Może zmiany osobowe w kierownictwie? Dalej – jeśli większa część działalności ZMK zostanie przekazana do zewnętrznej firmy – zakładam, że firmy takiej nie ma w Blachowni – to będzie to firma z Częstochowy, Opola lub innego większego ośrodka. Zatem organy Gminy powiększą bezrobocie wśród mieszkańców. Czy ktoś się nad tym zastanawiał? Jaka jest struktura zatrudnienia pracowników ZMK według miejsca zamieszkania? Według moich informacji prawie wszyscy to mieszkańcy Gminy Blachownia.
Może tu o to chodzi aby była to osoba która się nie zna na tym co robi, taką osobe latwo pokierowac według wlasnego uznania. A to że mieszkańcy gminy stracą prace jakie to ma znaczenie. Jeśli chodzi o koszty wydaje mi się że wcale nie beda niższe, firma zewnetrzna musi zarobic bo spolecznie pracuja tylko wolontariusze. Moim zdaniem tu chodzi o rozgrywki polityczne a to jest wbrew etyce i zasadą, ale o tym można dyskutowac z ludźmi ktorym dobro gminy i ich mieszkańców jest sprawa priorytetową
pozwoliłem sobie wysłuchać posiedzenia komisji z 23 listopada 2016 roku i powiem jedno : Włosy dęba stają!!!! Radna Bernat na forum jakieś przytyki w kierunku mojej osoby wrzuca- że jestem “mądry”, “spychający” itd itp, – Kolega przewodniczący komisji i z Zespołu Deo Decima nie reaguje zupełnie!!!! No cóż sam się pogrąża nie rozumiejąc co ma gmina do spółdzielczych własnościowych mieszkań!!!! Panie Kułakowski tłumaczę za darmo: Panie Marku Gmina jest gospodarzem na całym terenie, MOPS obsługuje wszystkich mieszkańców Gminy Blachownia- nie tylko mieszkańców bloków komunalnych, też właścicieli mieszkań jak Ty, również obsługuje mieszkańców Spółdzielczych bloków oraz domków jednorodzinnych- kończę darmowe korepetycje dla dziennikarza!!!! Żenada i wstyd po prostu
P.S. Dziękuję za komplement na Komisji Budżetu, Pewnie słowo mądry jest dla nielicznych Pani Małgorzato :}
Panie Tomku to zasady które każdy radny powinien znać, no cóż to tyko świadczy o tym jak traktują swoich wyborców.
Tak się dają traktować ludzie na Wschodzie
Temat ciekawy nikt was tak tanio nie obsłuży jak prywatna inicjatywa- tak ale nie w mieszkaniówce, po drugie zasoby komunalne to inne kalosze od własnościowych mieszkań panowie Audytorzy!!! oni to wiedzą, ale mają zlecenie i to jest kąsek nie do przecenienia…. sprawa jest prosta najgorsze usługi słabo płatne zostawiamy Gminie, a torcik idzie do zarządców- wiem biję w swoich, ale zależy mi na miejscu w którym mieszkam i , aż serce boli jakie bajki opowiadają osoby nie mające pojęcia o zarządzaniu nieruchomościami…. mieszkania komunalne z natury są deficytowe!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ludzie troszkę pomyślunku!!! Gmina dodatki mieszkaniowe i czynsze za nie płacących i tak będzie płacić!!!!!! W jakiej Gminie zastosowano te nowoczesne pomysły?????????????
Od godziny 17.52 mój wpis czeka na moderację.
Trochę długo.
Wiem, moja wina, za dużo napisałem. ;)
Zadziwiające!!! Pan Mandryk przez przypadek wpadł na posiedzenie Komisji Budżetowej! Biedna zabłąkana owieczka! Może tak przypadkiem wpadłby Pan do kościoła na spowiedź przed konfesjonałem? Ludziom można takie “wpadki” wmówić, Bogu już NIE! Jako zapracowany “przedsiębiorca” ma tak dużo czasu, że z nudów przeczytał cały audyt. No pogratulować prężnie działającego interesu! Rozumiem, że podprowadził go żonie, kiedy spała a On się nudził?! Wiadomo spała i nie mogła zapobiec, aby go przeczytała osoba nieuprawniona!!! Audyt był do wiadomości dla Burmistrza, Sekretarza i RADNYCH. No ale cóż poradzić, jak niektórzy tak bardzo pragną “POSZERZAĆ” wiedzę!
Kolejny “cud” na posiedzeniu Komisji, to PLAN Komisji, czyli co ma być w tym dniu omawiane. Doradzam przeczytanie go a potem proszę się nie dziwić, że RADNI nie mieli materiałów, czyli AUDYTU z kontroli ZMK. Oni zwyczanie nie zostali poinformowani, że tego dnia będzie omawiany, a część z nich nawet go nie przeczytała, bo myślała, że ma jeszcze czas.
Na posiedzeniu Komisji był kierownik ZMK, gdyż pierwszy punkt dotyczył spraw mieszkaniowych Gminy, Skandalem jest, że po tym podziękowano mu, nie pozwalając zostać, nawet jako mieszkańcowi Gminy, jak Panu Mandrykowi, który przez przypadek wpadł na sale obrad. Przecież AUDYT dotyczył ZMK i RADNI powinni wysłuchać zarówno audytorów, jak i stanowiska ZMK w tej spawie!!!!!
Może tu jednak chodzi o “coś” więcej, niż o dobro Gminy?!
Tak jak ktoś wyżej napisał – referendum cz. 3 czas rozpocząć. Teraz to ja już nawet podpis złoże i mój stary też!!!
Może zewnętrzna firma zrobi porządek z tymi co nie płacą, wykwateruje ich do mieszkania z wspólną kuchnią i łazienką, bo jakim prawem ktoś mieszka i nie płaci. Pani Burmistrz powinna zrobić z tym porządek nawet jak będzie “boleć”. Najbardziej oszczędza się na etatach – i kto powiedział, że mają pracować osoby na wysokich pensjach, które tam ktoś “wsadził”. Ja zostając burmistrzem zmieniłabym wszystkich, bo trzeba mieć ludzi zaufanych nie donosicieli, tak jak jest teraz w Gminie, zaraz co się powie donoszą przeciwnikom Burmistrzowej. Nie może tak być, bo jak ona ma pracować wśród tylu wrogów.
Wazelina
Nieczęsto bywam niesympatyczny, choć bywam i ubolewam nad tym, ale … puknij się w czółko. Nie masz pojęcia o czym mówisz!
Wyprowadzenie z komunalki części mieszkaniowej to tylko i wyłącznie koszty dla gminy! Dużo większe, niż obecne.
Ktoś za coś musi robić to, co oprócz mieszkaniówki robi ZMK!
A już pomysł, że należy kogoś wykwaterować po prostu ośmiesza cię! Totalnie.
Niby gdzie wykwaterować?? Ma gmina odpowiednie lokale? Pokaż mi je. Może ma wybudować za miliony, po to, aby przekazać tym, którzy płacić nie będą (bo nie mają z czego) i dodatkowo zdewastują te nowe?
Oczywiście są ludzie, którzy mogliby płacić, ale nie chcą. Tak jest na całym świecie.
Zwolnienia … Masz rację … przepraszam za wyrażenie, ale to jedyne stosowne w tej sytuacji … wypierdolić ludzi, którzy się na czymś znają i przyjąć takich, którzy się podobają możnowładcom. Tylko znowu ci się coś pierdaczy w główce, bo nie za mniejsze pieniądze, tylko za większe. ;) Tak to działa. No i tym zwolnionym wypłacać zasiłki za jakiś czas. ;)
Szymańska zrobi wszystko by przejąć komunalkę i wypieprzyć nieprzychylnych jej pracowników. To jest straszne…
Powiat też ma kłopoty i uważam że należy zacząć cięcia od Domu Pomocy Społecznej – jest tam przerost zatrudnienia wśród wyszczekanych pielęgniarek, nie mających pojęcia co mówią!!!!! Na pewno będzie boleć ale musi mam nadzieję że Marchewka stanie na wysokości zadania!!!!
burmistrzowa(celowo napisałem z małej litery,ponieważ jeśli doszłoby do wyprowadzenia z Komunalki części mieszkaniowej nie działała by w interesie mieszkańców i gminy. )wie że ma małe szanse na drugą kadencję i myślę że teraz stwarza sobie odpowiednie “układy” na dalszą przyszłość po przegranych wyborach!!!.Zawsze ktoś będzie miał dług wobec niej.Nie wiem jaki interes w likwidacji Komunalki mają nasi RADNI Mandryk, Rećko, Kułakowski, Bernat Czech?Wszystko zależy od nich czy podejmą uchwałę za likwidacją ZMK.
Zarządcy mieszkaniowi mają stawkę u nas w Blachowni między 0,60gr a 0,80gr od metra.Ciekawe jaką stawkę zaproponuje gminie firma zewnętrzna.
Rynkową a ta jest w okolicach 1,5 zł za metr2.
Nie na naszym terenie tyle Januszu. :)
Ale … stawka zależy od kondycji lokali i lokatorów. Im bardziej “kłopotliwi”, tym negocjują wyższe. :)
Firma zewnętrzna musiałaby prowadzić pełną księgowość, a to oznacza, że nie jest możliwe porównywanie cen rynkowych jakie mają zastosowanie w przypadku wspólnot mieszkaniowych. To są zupełnie inne stawki, o wiele wyższe, gdyż trzeba mieć odpowiednie programy komputerowe i wykwalifikowane księgowe, które znają się na księgowości budżetowej, Gmina musi robić sprawozdania z majątku do GUS, do Regionalnej Izby Obrachunkowej, Firma zewnętrzna musiałaby prowadzić to tak, żeby Skarbnik Gminy i Burmistrz mogli wywiązywać się z tego obowiązku, To podlega dyscyplinie finansów publicznych!
Jeśli ktoś myśli, że 2 osoby to ogarną, to gratuluje wiedzy w tym zakresie. Pracownicy muszą też chodzić na urlop, czasem ktoś będzie chory. I co? Samo się zrobi? Łatwo jest coś, co prawidłowo jest prowadzone, jak zaznaczyli AUDYTORZY zniszczyć. Kto poniesie konsekwencje, jak “eksperyment” nie wyjdzie? Radni, Burmistrz??? Kadencja się skończy a GMINA będzie ponosiła konsekwencje? Może nowy Burmistrz, który nie przyłożył do tego ręki a będzie zaczynał od naprawy tego co poprzednik sp….?
Mam pytanie, kim z zawodu są RADNI, gdzie pracują, jaką mają wiedzę o zarządzaniu finansami, a zwłaszcza finansami majątkiem GMINY ?????
Który z nich potrafi prawidłowo odczytywać tabelki z danymi w Sprawozdaniach finansowych Gminy? Może trzeba im zrobić test? Sprawdzimy jak sobie poradzą, najlepiej na Sesji, żeby to nagranie mogli zobaczyć mieszkańcy. Jak znajdziemy 3, którzy prawidłowo wyciągną wnioski z tabel, to i tak będzie nieźle. Jak ktoś taki może decydować z przekonaniem o losie zakładu i jej pracowników? O finansach GMINY? Przecież wiele decyzji podejmowanych jest politycznie a nie merytorycznie. Najważniejsze jest, że jak ustali GURU, tak reszta głosuje.
Nareszcie polecą na bruk osoby poprzedniej burmistrz, które zarabiają 5 tys. Może popracują za 2 tys brutto. Każda nowa młoda osoba będzie to robić za 2 tys. Skończy się przechowalnia. A tych co nie płacą czynszu na bruk lub do kontenerów, wystraszą się i zapłacą. Tylko trzeba mieć odwagę żeby to zrobić, mam nadzieje że burmistrz da radę i nie wystraszy się. Powodzenia
W domu wszyscy zdrowi??
O czym ty mówisz.” Każda nowa osoba będzie to robić z 2 tys”
Dlaczego nowych osób zą tą kwotę nie ma na miejscu przyjaciela Romka, ten pracuje za 3,5 tysiąca choć podobno rzadko go widać w robocie, Rybak jako fucha do emerytury za 3,5 tysiąca złotych, robotę zarządcy targowiska dostał najpierw za 3,5 tysiąca ojciec przewodniczącej Mandryk, teraz ojciec koleżanki wcześniej przyjętej do urzędu ….
Brednie o Dunajcu 40 tys, podróże służbowe najjaśniejszej za 30 tysięcy itd. Itp. ….
Oszczędności Szymańska powinna zacząć od siebie – wszystkim publicznie obiecywała że jak zostanie burmistrzem to obniży swoją pensję do 8 tysięcy a zarabia 12 tysięcy ……
Takiego zakłamania, kolesiostwa, niegospodarności jak za tej władzy nie było w Blachowni jeszcze nigdy.
No tak od pani Burmistrz Sylwii pracownicy pracują za miskę ryżu prawda? Nie ma nic gorszego od populizmu, cholera Pani Renia nie chwalilas się że tak dobrze zarabiacie w ZMK :) ?
Obalamy mity takich jak x.
Całkowity fundusz płac, ze wszystkimi narzutami, czyli koszty osobowe ZMK to (według audytu) 820 tysięcy za rok 2015.
Wynagrodzenie roczne kierownika (według oświadczenia majątkowego) – 80 tysięcy, czyli brutto przynajmniej 115 tysięcy.
Na resztę pracowników (13) zostało 705 tysięcy.
Czyli na jednego rocznie (brutto) – 54230 zł. Na miesiąc (brutto) – 4519 zł.
Czyli na rękę średnia pensja na jednego pracownika – 3215 zł.
Jeśli teraz uwzględnilibyśmy, że główna księgowa zarabia ponad 5000 na rękę, to średnia na resztę pracowników się jeszcze zmniejsza.
Generalnie i tak jest znacznie mniej, bo kalkulatory nie wszystkie koszty pracodawcy uwzględniają w przelicznikach brutto – netto.
Opierając się na innym kalkulatorze, który realniej to robi, to dla całkowitego funduszu płac w wysokości 705 000 zł średnia miesięczna pensja przy 13 pracownikach wynosi 2700 zł.
Trochę do tych iksowych 5000 brakuje. ;)
Proszę o korektę, jeśli powyżej są jakieś znaczące błędy.
Zastanawiają mnie kulisy zatrudnienie ojca p, Mandryk w ZMK. Podobno musiano to zrobić na szybko, bo UM (czytaj: władza najważniejsza) zbyt późno podjął decyzje o terminie uruchomienia targowiska. Nie wierzę, że sam kierownik ZMK wpadł na ten genialny pomysł. Musiało się jednak coś zadziać na szczeblach władzy, a dokładnie pomiędzy dwiema WŁADCZYNIAMI skoro UM (czytaj: władza najważniejsza) przestał popierać tą osobę i umowa nie została przedłużona. Ogłoszono konkurs i wygrał kandydat z najlepszymi kwalifikacjami. Potem pisano, że to ojciec jakiejś Pani z UM, ale facet jest chwalony przez kupców, zna się na robocie. Natomiast poprzedni administrator prawdopodobnie ofiara tych rozgrywek, stracił pracę.
W związku z powyższym, czy zaangażowanie p. Mandryk, przeczytanie w domu audytu który miała jogo żona, zabłąkanie się przez przypadek na Komisję budżetową i gorący udział w dyskusji oraz przekonywanie o całkowitej likwidacji ZMK, kwestionując choćby jakieś naprawy w działalności ma coś wspólnego z osobistymi porachunkami? Dziwny jest zbieg w czasie. Audyt był w sierpniu, a dopiero teraz z rozpędem ruszyło likwidowanie ZMK? To zastanawiające, że we wrześniu tego nie zrobiono, kiedy ojciec został zatrudniony w ZMK. Chcę, aby kierownik ZMK odpowiedział na Sesji na te wątpliwości. Mieszkańcy mają -prawo poznać prawdę. Teraz kiedy wie, że nic nie uratuje ZMK powinien mieć odwagę mówić.
Do 5 tys brakuje 480 zł wiec mało się pomyliłem
Faktycznie od 2700 do 5000 brakuje 480zł. ;) Żałosny poziom matematyki i/lub czytania ze zrozumieniem.
I jeszcze jedno … pan Adryjański kierownikiem ZMK był już w 2007 roku (a może i wcześniej). Czyli wtedy, kiedy pani Ujma nawet pewnie nie śniła, że będzie burmistrzem. ;)
Czyli na jednego rocznie (brutto) – 54230 zł. Na miesiąc (brutto) – 4519 zł.
brakuje 480 zł
Kwestia zarobków jest bardziej skomplikowana, niż te Państwa wyliczenia. Wiedzą on tym księgowi i pracodawcy. Osobną kwestią jest pensja netto ((to co pracownik dostaje na konto bankowe) pensja brutto (przed odliczeniem podatków), a jeszcze inną koszt pracownika dla pracodawcy. Wiedzą to Ci, którzy legalnie zatrudniają pracowników na umowy o pracę. Kwoty wyciągnięte z tych tabel nie oddają tego, ile zarabiają pracownicy. W Polsce koszt pracownika jest bardzo wysoki, dlatego tak wielu prywatnych przedsiębiorców zatrudnia pracowników na umowy zlecenia, umowy o dzieło lub nie daje umów – tzw. praca na czarno. Nigdy nie uwierzę, że pracownicy jednostki budżetowej (ZMK) mają wyższe zarobki, niż pracownicy Urzędu Miejskiego.
Dlatego napisałem, że realnie, po uwzględnieniu kosztów pracodawcy, średnia pensja “na rękę” może wynosić 2700 zł, a prawdopodobnie jest jeszcze niższa.
Średnia, to znaczy, że skoro pani A, która przepracowała 30 lat i ma stosowne dodatki, a dostaje 3000 na przykład, to pani B z kilkuletnim stażem może mieć tylko 2400 zł.
Fakt, niepotrzebnie zacząłem od pojęć brutto-netto, bo to wprowadziło niepotrzebne zamieszanie.
jakby nie liczyć jest brutto prawie 5000 zł., a to bardzo dużo, bo mało kto tyle zarabia w Blachowni. Nowi pracownicy będą pracować za połowę tego. Więc dalej Pani burmistrz zlikwidować i zatrudnić na nowych warunkach w Urzędzie tych co będą chcieli pracować, a nie kombinować jak tutaj dokopać burmistrzowej.
x puknij ty sie w glowke i zastanow nad tym co to jest pensja brutto a netto
ZMK Do Likwidacji tyle w temacie…
Nareszcie wladze przejzaly na oczy!
Tiaa…. przejrzały… tak przejrzały, że oczywistych durnot w audycie audytorów zainteresowanych korzyściami na przyszłość ze swojego audytu nie widziały.
Audytor nierzetelny, czy audyt robiony pod z góry założone tezy? Co gorsze?
Już sam pomysł likwidacji dobrze działającego organu jest gwózdkiem do trumny. Likwidacja miejsc pracy ćwiekiem mam nadzieję.
Zawsze to lepiej dać zarobić komuś z zewnątrz, bo może się kiedyś odwdzięczy, gdy nikt inny do roboty nie zechce przyjąć.
Po co mieszkańcy Gminy mają zarabiać? Niech spadają na drzewo, prawda?
ZMK to nie ideał. Pewnie dało by się co nieco ulepszyć, poprawić. Lepiej popsuć, a za rok kombinować, jak wytłumaczyć dlaczego ogólne koszty zadań wykonywanych dotąd przez ZMK wzrosły, choć miały przynieść oszczędności.
x szkoda słów na Twój temat tak może pisać osoba która najbardziej przegrała…………………….
Czytam x i Kamila i szczerze współczuje zrobić porządek wrzucić do kontenerów tych co nie płacą A czemu nie wrzucili wcześniej do konteneru tych co podatków nie płacili i za śmieci na swojej posesji Myślę że głównie chodzi o kierownika ZMK człowieka posiadającego wiedzę umiejętności i klasę więc trzeba go zniszczyć Myślę że powód dla którego ojciec przewodniczącej po cichutko i szybciutko został usuniety że stołeczna będzie wkrótce wszystkim znany Panie Adryjanski jestem z Panem
Spokojnie … w przyszłym roku zacznie się upychanie na posadkach obecnych (zd)Radnych. Z czegoś przecież będą musieli żyć. Zawsze to lepiej dostać 5 tysięcy na miesiąc (albo i więcej) niż 10000 za cały rok. ;)
Niektórzy mogą mieć kłopot, aby ze zleceń wyżyć, inni pewnie na utrzymanie męża będą musieli przejść. ;)
Taki pan Kułakowski, jako doświadczony społecznik, doświadczony finansista i w ogóle obrotny gość, z pewnością się nada na nowe stanowisko kierownicze w UMiG po likwidacji ZMK. ;)
Obrzydliwe jest to , że w taki sposób manipuluje się społeczeństwem .
I robią to osoby, które powinny stać na straży praworządności.
Czy radni zapoznali się z odpowiedzią Kierownika ZMK na audyt?
Co mają w tym temacie do powiedzenia ?Panie Rećko -czytał Pan?
A może pan Czech czytał ? I wszystko dla was jest jasne ?
A może wcale nie otrzymaliście odpowiedzi z ZMK ?
Panie Adryjański jest Pan jedynym urzędnikiem w Urzędzie , który ma wiedzę , i nie boi się Pan żadnych nacisków .
I żal, że niektórzy mają tego świadomość , a niestety nikt nie przyzna głośno panu racji. Ciekawe dlaczego .
Nagonka na ZMK jest obrzydliwa.
Tonący brzytwy się chwyta, Region Częstochowski NSZZ “Solidarność” informuje o powstaniu nowej organizacji związkowej w Zarządzie Mienia Komunalnego w Gminie Blachownia .
Prorządowy pseudowzwiązek , przystawka PiS-u pomoże ? Kopalniom nie pomógł !
http://solidarnoscczestochowa.pl/index.php/informacje-przeglad/762-region-nowe-organizacje-zwiazkowe
zwolnić całe ZMK, będzie spokój. Gmina zaoszczędzi.